W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Staż jest to nabywanie przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną.
Przez jaki okres oraz kogo można przyjmować na staż?
Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy do pracodawcy, rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jednoosobowego przedsiębiorcę niezatrudniającego pracownika
Starosta może skierować do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia
W jaki sposób można przyjąć osobę na staż?
Wnioskodawca chcąc przyjąć osobę na staż, składa odpowiedni wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przed złożeniem wniosku o organizację stażu, należy zapoznać się z regulaminem ubiegania się o tę formę wsparcia, obowiązującym w wybranym Urzędzie Pracy. Składając wniosek, można wskazać imię i nazwisko osoby bezrobotnej, którą chcemy przyjąć na staż.
Wniosek o organizację stażu należy złożyć przed przyjęciem na staż osoby bezrobotnej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez Powiatowy Urząd Pracy oraz podpisaniu umowy określającej warunki należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem, możliwe jest przyjęcie na staż skierowanej osoby bezrobotnej.
Kiedy warto organizować staże?
Staż to nabywanie przez osoby bezrobotne umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy. Wnioskodawca, w związku z przyjęciem osoby bezrobotnej na staż, nie ponosi żadnych kosztów, natomiast stażysta w tym czasie otrzymuje stypendium, które jest wypłacane przez starostę.
Miejski Urząd Pracy w Płocku od dnia 3 lutego 2025 r. rozpoczyna otwarty nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych EFS+ „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w Mieście Płocku (II)” w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027, Priorytet VI, Działanie 6.1.
Nabór będzie prowadzony do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych do rozpatrzenia w ramach posiadanych środków finansowych. Termin zakończenia naboru będzie ustalony na kolejny dzień roboczy do godziny 15:00 od dnia ukazania się informacji o zakończeniu naboru. Informacja o zakończeniu naboru wniosków zostanie zamieszczona na stronie mupplock.praca.gov.pl w zakładce „Aktualności” oraz mediach społecznościowych Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku: Facebook i Instagram.
W ramach projektu Miejski Urząd Pracy w Płocku w 2025 roku planuje zorganizować 58 miejsc stażu dla uczestników projektu na okres od 3 do 5 miesięcy w tym:
12 miejsc dla osób młodych w wieku 18 - 29 lat,
46 miejsc dla osób w wieku 30 lat i więcej.
Uruchomienie miejsc stażu na skutek pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaplanowane jest od lutego 2025 r., maksymalnie do 01 czerwca 2025 r.
Realizacja programu w roku 2025 może trwać nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2025 r.
Uczestnikami projektu są osoby bezrobotne zarejestrowane w MUP w Płocku należące do jednej lub kilku grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:
osoby młode w wieku 18 - 29 lat,
osoby długotrwale bezrobotne,
osoby w wieku 50 lat i więcej,
osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym,
osoby z niepełnosprawnościami,
kobiety,
migranci (w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Każdy z uczestników projektu przed otrzymaniem wsparcia będzie objęty oceną umiejętności cyfrowych, a w razie potrzeby – uzupełnieniem poziomu kompetencji cyfrowych.
Definicje dotyczące grupy docelowej:
Osoba młoda w wieku 18 - 29 lat – osoba, która może przystąpić do projektu do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin.
Osoba długotrwale bezrobotna – jest to osoba bezrobotna pozostająca w rejestrze MUP w Płocku łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
Osoba o niskich kwalifikacjach – to osoba posiadająca wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie (osoby z wykształceniem na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym), zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Standardów Edukacyjnych ISCED 2011 (UNESCO).
Osoba w wieku 50 lat i więcej – to osoba kwalifikująca się do projektu od dnia, w którym przypadają 50 urodziny.
Osoba z niepełnosprawnością – osoba niepełnosprawna w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Migranci w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Realizacja projektu będzie zgodna z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, w tym:
z zasadą równości kobiet i mężczyzn – tj. wdrożenie działań mających na celu osiągnięcie stanu, w którym kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną, równe prawa i równe obowiązki. To również stan, w którym kobiety i mężczyźni mają równy dostęp do korzystania z zasobów (np. środki finansowe, szanse rozwoju). Zasada ta ma gwarantować możliwość wyboru drogi życiowej bez ograniczeń wynikających ze stereotypów płci. Jest to również uwzględnianie perspektywy płci w głównym nurcie wszystkich procesów i działań w ramach programów (tj. podczas przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, promocji i kontroli programów);
z zasadą równości szans i niedyskryminacji – tj. wdrożenie działań umożliwiających wszystkim osobom sprawiedliwe i pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia, bez względu na ich płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną;
z zasadami równościowymi (horyzontalnymi) - rozumianymi łącznie jako zasada równości kobiet i mężczyzn oraz zasada równości szans i niedyskryminacji
na każdym etapie i w każdym procesie realizacji programu.
Informacja dotycząca dostępności Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Miejski Urząd Pracy w Płocku jest dostępny architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do siedziby urzędu prowadzą dwa wejścia od ulicy 3 Maja 16. Przy głównym wejściu do budynku od strony banku PKO BP znajduje się platforma dla osób z niepełnosprawnościami.
W budynku znajdują się dwie windy, umożliwiające dostanie się na I i II piętro do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku. Na schodach zamontowane są poręcze. Klatki schodowe, korytarze i drzwi są szerokie, pozwalają na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania z siedmiu wyznaczonych miejsc parkingowych. Trzy miejsca parkingowe znajdują się na ogólnodostępnym parkingu zlokalizowanym przy budynku od ulicy 3 Maja oraz cztery miejsca na parkingu wewnętrznym, ogólnodostępnym znajdującym się za budynkiem siedziby urzędu (tj. od ulicy Padlewskiego).
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Klienci Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu. Po dokonaniu zgłoszenia urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
Formularz wniosku zostanie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 3 lutego 2025 r. na stronie internetowej mupplock.praca.gov.pl w zakładkach:
Dla pracodawców i przedsiębiorców/Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy/Staże i bony stażowe -> Staż FEM 2025; oraz
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie naboru wniosków:
Dział Instrumentów Rynku Pracy (pokój 209 - II piętro)
tel. (24) 367 18 38
email: instrumenty@mup.plock.eu
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie realizacji ofert stażowych:
Dział Pośrednictwa Pracy (Sala Obsługi Osób Bezrobotnych – II piętro)
tel. (24) 367 18 44 / (24) 367 18 48
email: oferty.pracy@mup.plock.eu
Miejski Urząd Pracy w Płocku od dnia 7 stycznia 2025 r. rozpoczyna nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach programu regionalnego „MAZOWSZE 2025 – Długotrwale bezrobotni 45+".
Uczestnikiem projektu może być osoba długotrwale bezrobotna w wieku powyżej 45 roku życia zarejestrowana w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku.
Bezrobotny długotrwale – oznacza to bezrobotnego pozostającego w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
Informacja dotycząca dostępności Miejskiego Urzędu Pracy Płocku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami .
Miejski Urząd Pracy w Płocku jest dostępny architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do siedziby urzędu prowadzą dwa wejścia od ulicy 3 Maja 16. Przy głównym wejściu do budynku od strony banku PKO BP znajduje się platforma dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdują się dwie windy, umożliwiające dostanie się na I i II piętro do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku. Na schodach zamontowane są poręcze. Klatki schodowe, korytarze i drzwi są szerokie, pozwalają na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania z siedmiu wyznaczonych miejsc parkingowych. Trzy miejsca parkingowe znajdują się na ogólnodostępnym parkingu zlokalizowanym przy budynku od ulicy 3 Maja oraz cztery miejsca na parkingu wewnętrznym, ogólnodostępnym znajdującym się za budynkiem siedziby urzędu (tj. od ulicy Padlewskiego). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Klienci Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu. Po dokonaniu zgłoszenia urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
Nabór wniosków będzie trwał od dnia 7 stycznia 2025 r. do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych do rozpatrzenia w ramach posiadanych środków finansowych. Nabór wniosków ma charakter otwarty, tzn. że nie został określony termin jego zakończenia i potrwa on do chwili odwołania.
Formularz wniosku zostanie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 7 stycznia 2025 r. na stronie internetowej mupplock.praca.gov.pl w zakładkach:
Dla pracodawców i przedsiębiorców/Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy/Staże i bony stażowe oraz
Dokumenty do pobrania.
Miejski Urząd Pracy w Płocku organizując miejsca stażu w ramach ww. programu będzie preferował wnioski organizatorów deklarujących zatrudnienie z własnych środków (bez udziału środków Funduszu Pracy) na nieprzerwany okres co najmniej 30 dni kalendarzowych bezpośrednio po zakończeniu stażu, na podstawie umowy o pracę w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu.
Dane kontaktowe dla organizatorów w zakresie naboru wniosków: Dział Instrumentów Rynku Pracy (pokój 209 - II piętro) tel. (24) 367 18 38 email: instrumenty@mup.plock.eu
Dane kontaktowe dla organizatorów w zakresie realizacji ofert stażowych: Dział Pośrednictwa Pracy (Sala Obsługi Osób Bezrobotnych – II piętro) tel. (24) 367 18 44 / (24) 367 18 48 email: oferty.pracy@mup.plock.eu
Miejski Urząd Pracy w Płocku od dnia 7 stycznia 2025 r. rozpoczyna nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach programu regionalnego „MAZOWSZE 2025 – Osoby bezrobotne z niepełnosprawnością".
Uczestnikiem programu może być osoba z niepełnosprawnością zarejestrowana w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku jako osoba bezrobotna.
Informacja dotycząca dostępności Miejskiego Urzędu Pracy Płocku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Miejski Urząd Pracy w Płocku jest dostępny architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do siedziby urzędu prowadzą dwa wejścia od ulicy 3 Maja 16. Przy głównym wejściu do budynku od strony banku PKO BP znajduje się platforma dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdują się dwie windy, umożliwiające dostanie się na I i II piętro do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku. Na schodach zamontowane są poręcze. Klatki schodowe, korytarze i drzwi są szerokie, pozwalają na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania z siedmiu wyznaczonych miejsc parkingowych. Trzy miejsca parkingowe znajdują się na ogólnodostępnym parkingu zlokalizowanym przy budynku od ulicy 3 Maja oraz cztery miejsca na parkingu wewnętrznym, ogólnodostępnym znajdującym się za budynkiem siedziby urzędu (tj. od ulicy Padlewskiego). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Klienci Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu. Po dokonaniu zgłoszenia urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
Nabór wniosków będzie trwał od dnia 7 stycznia 2025 r. do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych do rozpatrzenia w ramach posiadanych środków finansowych. Nabór wniosków ma charakter otwarty, tzn. że nie został określony termin jego zakończenia i potrwa on do chwili odwołania. Formularz wniosku zostanie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 7 stycznia 2025 r. na stronie internetowej mupplock.praca.gov.pl w zakładkach:
Dla pracodawców i przedsiębiorców/Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy/Staże i bony stażowe oraz
Dokumenty do pobrania.
Miejski Urząd Pracy w Płocku organizując miejsca stażu w ramach ww. programu będzie preferował wnioski organizatorów deklarujących zatrudnienie z własnych środków (bez udziału środków Funduszu Pracy) na nieprzerwany okres co najmniej 30 dni kalendarzowych bezpośrednio po zakończeniu stażu, na podstawie umowy o pracę w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu.
Dane kontaktowe dla organizatorów w zakresie naboru wniosków: Dział Instrumentów Rynku Pracy (pokój 209 - II piętro) tel. (24) 367 18 38 email: instrumenty@mup.plock.eu
Dane kontaktowe dla organizatorów w zakresie realizacji ofert stażowych: Dział Pośrednictwa Pracy (Sala Obsługi Osób Bezrobotnych – II piętro) tel. (24) 367 18 44 / (24) 367 18 48 email: oferty.pracy@mup.plock.e
Miejski Urząd Pracy w Płocku informuje, że w dniu 10. września 2024 r. o godz. 15:00 został zakończony nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Uczestnikiem programu może być osoba niepełnosprawna zarejestrowana w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku jako poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu.
Informacja dotycząca dostępności Miejskiego Urzędu Pracy Płocku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: Miejski Urząd Pracy w Płocku jest dostępny architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do siedziby urzędu prowadzą dwa wejścia od ulicy 3 Maja 16. Przy głównym wejściu do budynku od strony banku PKO BP znajduje się platforma dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajdują się dwie windy, umożliwiające dostanie się na I i II piętro do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku. Na schodach zamontowane są poręcze. Klatki schodowe, korytarze i drzwi są szerokie, pozwalają na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania z siedmiu wyznaczonych miejsc parkingowych. Trzy miejsca parkingowe znajdują się na ogólnodostępnym parkingu zlokalizowanym przy budynku od ulicy 3 Maja oraz cztery miejsca na parkingu wewnętrznym, ogólnodostępnym znajdującym się za budynkiem siedziby urzędu (tj. od ulicy Padlewskiego). Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Klienci Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu. Po dokonaniu zgłoszenia urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
W ramach niniejszego naboru wniosków Miejski Urząd Pracy w Płocku planuje zorganizować 4 miejsca stażu na okres od 3 do 6 miesięcy.
Planowany termin rozpoczęcia stażu w roku bieżącym: od maja 2024 r.
Nabór wniosków będzie trwał od dnia 19 kwietnia 2024 r. do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych do rozpatrzenia w ramach posiadanych środków finansowych.
Formularz wniosku zostanie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 19 kwietnia 2024 r. na stronie internetowej mupplock.praca.gov.pl w zakładkach:
Dla pracodawców i przedsiębiorców/Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy/Staże i bony stażowe > STAŻ w ramach środków PFRON oraz
Dokumenty do pobrania.
Miejski Urząd Pracy w Płocku organizując miejsca stażu w ramach środków PFRON będzie preferował wnioski organizatorów deklarujących zatrudnienie z własnych środków (bez udziału środków Funduszu Pracy) na nieprzerwany okres co najmniej 60 dni kalendarzowych bezpośrednio po zakończeniu stażu, na podstawie umowy o pracę w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu.
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie naboru wniosków: Dział Instrumentów Rynku Pracy (pokój 209 - II piętro) tel. (24) 367 18 38 email: instrumenty@mup.plock.eu
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie realizacji ofert stażowych: Dział Pośrednictwa Pracy (Sala Obsługi Osób Bezrobotnych – II piętro) tel. (24) 367 18 44 / (24) 367 18 48 email: oferty.pracy@mup.plock.eu