Miejski Urząd Pracy w Płocku od dnia 3 lutego 2025 r. rozpoczyna otwarty nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych EFS+ „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w Mieście Płocku (II)” w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027, Priorytet VI, Działanie 6.1.
Nabór będzie prowadzony od dnia 3 lutego 2025 r. do wyczerpania limitu miejsc przewidzianych do rozpatrzenia w ramach posiadanych środków finansowych.
Termin zakończenia naboru będzie ustalony na kolejny dzień roboczy do godziny 15:00 od dnia ukazania się informacji o zakończeniu naboru. Informacja o zakończeniu naboru wniosków zostanie zamieszczona na stronie mupplock.praca.gov.pl w zakładce „Aktualności” oraz mediach społecznościowych Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku: Facebook i Instagram.
W ramach projektu Miejski Urząd Pracy w Płocku w 2025 roku planuje zorganizować 58 miejsc stażu dla uczestników projektu na okres od 3 do 5 miesięcy w tym:
- 12 miejsc dla osób młodych w wieku 18 - 29 lat,
- 46 miejsc dla osób w wieku 30 lat i więcej.
Uruchomienie miejsc stażu na skutek pozytywnie rozpatrzonych wniosków zaplanowane jest od lutego 2025 r., maksymalnie do 01 czerwca 2025 r.
Realizacja programu w roku 2025 może trwać nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2025 r.
Uczestnikami projektu są osoby bezrobotne zarejestrowane w MUP w Płocku należące do jednej lub kilku grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:
- osoby młode w wieku 18 - 29 lat,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- migranci (w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Każdy z uczestników projektu przed otrzymaniem wsparcia będzie objęty oceną umiejętności cyfrowych, a w razie potrzeby – uzupełnieniem poziomu kompetencji cyfrowych.
Definicje dotyczące grupy docelowej:
Osoba młoda w wieku 18 - 29 lat – osoba, która może przystąpić do projektu do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin.
Osoba długotrwale bezrobotna – jest to osoba bezrobotna pozostająca w rejestrze MUP w Płocku łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych.
Osoba o niskich kwalifikacjach – to osoba posiadająca wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie (osoby z wykształceniem na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym), zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Standardów Edukacyjnych ISCED 2011 (UNESCO).
Osoba w wieku 50 lat i więcej – to osoba kwalifikująca się do projektu od dnia, w którym przypadają 50 urodziny.
Osoba z niepełnosprawnością – osoba niepełnosprawna w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Migranci w rozumieniu art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Realizacja projektu będzie zgodna z Wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027, w tym:z zasadą równości kobiet i mężczyzn – tj. wdrożenie działań mających na celu osiągnięcie stanu, w którym kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną, równe prawa i równe obowiązki. To również stan, w którym kobiety i mężczyźni mają równy dostęp do korzystania z zasobów (np. środki finansowe, szanse rozwoju). Zasada ta ma gwarantować możliwość wyboru drogi życiowej bez ograniczeń wynikających ze stereotypów płci. Jest to również uwzględnianie perspektywy płci w głównym nurcie wszystkich procesów i działań w ramach programów (tj. podczas przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, promocji i kontroli programów);
- z zasadą równości szans i niedyskryminacji – tj. wdrożenie działań umożliwiających wszystkim osobom sprawiedliwe i pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia, bez względu na ich płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną;
- z zasadami równościowymi (horyzontalnymi) - rozumianymi łącznie jako zasada równości kobiet i mężczyzn oraz zasada równości szans i niedyskryminacji
na każdym etapie i w każdym procesie realizacji programu.
Informacja dotycząca dostępności Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Miejski Urząd Pracy w Płocku jest dostępny architektonicznie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do siedziby urzędu prowadzą dwa wejścia od ulicy 3 Maja 16. Przy głównym wejściu do budynku od strony banku PKO BP znajduje się platforma dla osób z niepełnosprawnościami.
W budynku znajdują się dwie windy, umożliwiające dostanie się na I i II piętro do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku. Na schodach zamontowane są poręcze. Klatki schodowe, korytarze i drzwi są szerokie, pozwalają na swobodne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami na wózkach inwalidzkich. W budynku znajduje się toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość skorzystania z siedmiu wyznaczonych miejsc parkingowych. Trzy miejsca parkingowe znajdują się na ogólnodostępnym parkingu zlokalizowanym przy budynku od ulicy 3 Maja oraz cztery miejsca na parkingu wewnętrznym, ogólnodostępnym znajdującym się za budynkiem siedziby urzędu (tj. od ulicy Padlewskiego).
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Klienci Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku mają możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu. Po dokonaniu zgłoszenia urząd zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym.
Formularz wniosku zostanie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 3 lutego 2025 r. na stronie internetowej mupplock.praca.gov.pl w zakładkach:
- Dla pracodawców i przedsiębiorców/Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy/Staże i bony stażowe -> Staż FEM 2025; oraz
- Dokumenty do pobrania.
Wnioski w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu (wraz z wymaganymi załącznikami) na obowiązującym formularzu wypełnione w sposób czytelny, trwałym środkiem pisarskim, można składać od dnia 3 lutego 2025 r. w jednej z niżej wymienionych form:
- składając oryginał wniosku (podpisany odręcznie przez wnioskodawcę) w sekretariacie MUP w Płocku, ul. 3 Maja 16 /pokój 102, I piętro/ od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00;
- przesyłając oryginał wniosku (podpisany odręcznie przez wnioskodawcę) za pośrednictwem operatora pocztowego lub innego operatora na adres: Miejski Urząd Pracy w Płocku, ul. 3 Maja 16 09-400 Płock (w przypadku nadania wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innego operatora, zachowanie terminu na złożenie wniosku oceniane będzie według daty i godziny wpływu do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku, a nie według daty nadania przesyłki u tego operatora);
- przesyłając drogą elektroniczną wypełniony formularz wniosku i wymagane załączniki do wniosku na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku w ramach opracowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP - adres skrzynki: /MUPWPLOCKU/skrytka lub /MUPWPLOCKU/SkrytkaESP;
- przesyłając drogą elektroniczną wypełniony formularz wniosku i wymagane załączniki do wniosku w formie „Pismo do urzędu (PSZ-PU)” za pośrednictwem portalu „Usługi Elektroniczne Publicznych Służb Zatrudnienia" – praca.gov.pl;
- przesyłając drogą elektroniczną wypełniony formularz wniosku i wymagane załączniki do wniosku na skrzynkę e-Doręczeń Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku - adres skrzynki: AE:PL-96592-88290-WTHTF-30.
W przypadku przesyłania dokumentów drogą elektroniczną wniosek oraz załączniki do wniosku, które wypełnia/podpisuje wnioskodawca powinny być opatrzone przez osobę umocowaną do reprezentowania wnioskodawcy kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Podpis ten musi być złożony na wniosku oraz wszystkich załącznikach wypełnianych przez wnioskodawcę.
Wyłącza się możliwość przesyłania wniosków na adres e-mail MUP w Płocku oraz faksem. Wnioski złożone w ten sposób nie będą rozpatrywane.
Wnioski, które zostaną złożone do MUP w Płocku przed lub po terminie naboru wniosków nie będą rozpatrywane.
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie naboru wniosków:
Dział Instrumentów Rynku Pracy (pokój 209 - II piętro)
tel. (24) 367 18 38
email: instrumenty@mup.plock.eu
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie realizacji ofert stażowych:
Dział Pośrednictwa Pracy (Sala Obsługi Osób Bezrobotnych – II piętro)
tel. (24) 367 18 44 / (24) 367 18 48
email: oferty.pracy@mup.plock.eu
#FunduszeUE