Miejski Urząd Pracy w Płocku w ramach posiadanych środków Funduszu Pracy w roku 2024 planuje zorganizować 40 miejsc pracy w ramach prac interwencyjnych na podstawie art. 51 ust. 1 i art. 51a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Prace interwencyjne to zatrudnienie przez pracodawcę lub przedsiębiorcę niezatrudniającego pracownika, skierowanej przez urząd pracy osoby bezrobotnej, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej pomiędzy urzędem pracy a wnioskodawcą.
Prace interwencyjne można zorganizować na dowolnym stanowisku pracy, zarówno w przypadku pracy fizycznej, jak też umysłowej.
Pracodawca lub przedsiębiorca, który zatrudni w ramach prac interwencyjnych skierowaną przez urząd pracy osobę bezrobotną otrzyma zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne.
Maksymalna kwota refundacji wynagrodzenia brutto ustalona przez Miejski Urząd Pracy w Płocku od 01.01.2024 r. wynosi miesięcznie za jedną osobę 1 491,00 zł wraz z kwotą składek refundowanych od ww. kwoty, w związku z czym kwota refundacji ogółem (wynagrodzenia oraz składki) wynosi średnio 1 758 zł miesięcznie za jedną osobę.
Pracodawca zawierając z MUP w Płocku umowę w sprawie organizowania i finansowania prac interwencyjnych zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego na podstawie wydanego przez MUP skierowania w pełnym wymiarze czasu pracy w oparciu o umowę o pracę na okres minimum 12 miesięcy (nie mniej niż 365 dni), tj. okres refundacji – 6 miesięcy, okres zatrudnienia wymagany ustawą po okresie refundacji - 3 miesiące oraz okres minimum 3 miesięcy po wskazanych wyżej 9 miesiącach.
Formularz wniosku będzie udostępniony w formie elektronicznej (plik PDF) od dnia 15 stycznia 2024 r. na stronie internetowej www.mupplock.praca.gov.pl w zakładkach: (Dla pracodawców i przedsiębiorców/Wsparcie tworzenia miejsc pracy/Prace interwencyjne - Prace interwencyjne MUP w Płocku) oraz (Dokumenty do pobrania/Prace interwencyjne).
Wypełnione w sposób czytelny, trwałym środkiem pisarskim, na obowiązującym formularzu i kompletne wnioski o organizowanie prac interwencyjnych (wraz z wymaganymi załącznikami) będzie można składać od dnia 15 stycznia 2024 r. w jednej w niżej wymienionych form:
- składając oryginał wniosku w sekretariacie MUP w Płocku, ul. 3 Maja 16 /pok. 102, I piętro/ od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00;
- przesyłając oryginał wniosku za pośrednictwem operatora pocztowego (poczta tradycyjna) na adres: Miejski Urząd Pracy w Płocku, ul. 3 Maja 16 09-400 Płock (w przypadku nadania wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innego operatora, zachowanie terminu na złożenie wniosku oceniane będzie według daty i godziny wpływu do Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku, a nie według daty nadania przesyłki u tego operatora);
- przesyłając wypełniony formularz wniosku jako załącznik (podpisany elektronicznie przez wnioskodawcę) na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku w ramach opracowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP - adres skrzynki: /MUPWPLOCKU/skrytka lub /MUPWPLOCKU/SkrytkaESP;
- przesyłając wypełniony formularz wniosku jako załącznik (podpisany elektronicznie przez wnioskodawcę) w formie "Pismo do urzędu (PSZ-PU)" za pośrednictwem portalu "Usługi Elektroniczne Publicznych Służb Zatrudnienia" – praca.gov.pl.
Nabór wniosków o organizowanie prac interwencyjnych będzie prowadzony do dnia zamieszczenia informacji o zakończeniu naboru wniosków w Aktualnościach na stronie internetowej MUP w Płocku www.mupplock.praca.gov.pl. Termin zakończenia naboru będzie ustalony na kolejny dzień roboczy do godziny 15:00 od dnia ukazania się informacji o zakończeniu naboru.
Do programu prac interwencyjnych Miejski Urząd Pracy w Płocku może skierować:
- bezrobotnych zarejestrowanych w tut. Urzędzie;
- poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, zarejestrowanych w tut. Urzędzie;
- bezrobotnych opiekunów osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w tut. Urzędzie.
Warunkiem zorganizowania prac interwencyjnych jest niezaleganie z zapłatą wynagrodzeń pracownikom, należnych składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz innych danin publicznych.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Działu Instrumentów Rynku Pracy Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku - pok. 209 /II piętro/, tel. (24) 367-18-38.
Zainteresowanych pracodawców i przedsiębiorców prosimy o zapoznanie się z "Zasadami naboru wniosków o organizowanie prac interwencyjnych ze środków Funduszu Pracy – rok 2024" znajdującymi się poniżej
Zasady naboru wniosków o organizowanie prac interwencyjnych ze środków Funduszu Pracy – rok 2024