AKTUALIZACJA: Z uwagi na wykorzystanie limitu miejsc stażu możliwych do zorganizowania w roku 2020
, Miejski Urząd Pracy w Płocku od dnia 1 lipca 2020 r. zamknął nabór wniosków w sprawie zawarcia umowy o zorganizowanie stażu w ramach nw. projektu.
Miejski Urząd Pracy w Płocku informuje o zakończeniu w dniu 01 lipiec 2020 r. o godz. 15.00 naboru wniosków o zorganizowanie stażu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 – projekt pt. „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej pozostających bez pracy w Mieście Płocku (III)" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
UCZESTNIKAMI PROJEKTU są osoby w wieku 30 lat i więcej zarejestrowane w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku jako bezrobotne należące minimum do jednej z grup defaworyzowanych, tj.:
- osób w wieku 50 lat i więcej,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych,
- osób o niskich kwalifikacjach.
Przy kierowaniu osób do projektu w ramach powyższych grup priorytetowo traktowane będą kobiety.
ZE WSPARCIA W RAMACH W/W PROJEKTU WYŁĄCZONE SĄ OSOBY BEZROBOTNE, KTÓRE NIE UKOŃCZYŁY 30 ROKU ŻYCIA.
Przy kierowaniu osób do programu pod uwagę brane będzie wykształcenie osób bezrobotnych. W grupach spełniających warunki udziału w programie przeważać będą osoby o niskich kwalifikacjach, tj. osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie (osoby z wykształceniem na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym).
Definicje dotyczące grupy docelowej:
- Osoba w wieku 30 lat i więcej to osoba bezrobotna, która ma 30 lat i więcej (od dnia 30 urodzin).
- Osoba w wieku 50 lat i więcej to osoba bezrobotna, która ma 50 lat i więcej (od dnia 50 urodzin).
Wiek uczestnika ustala się na podstawie daty urodzenia w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie.
- Osoba z niepełnosprawnościami to bezrobotna osoba niepełnosprawna w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1172 z późn. zm.), a także osoby z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 1878 z późn. zm.).
- Osoba długotrwale bezrobotna (zgodnie z definicją przyjętą przez Komisję Europejską) to osoba pozostająca bez pracy, gotowa do podjęcia pracy i aktywnie poszukująca zatrudnienia nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy.
- Osoba o niskich kwalifikacjach to osoba bezrobotna posiadająca wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie (tj. osoby z wykształceniem na poziomie podstawowym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym).
Realizacja projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 będzie zgodna z zasadami horyzontalnymi, (na podst. dokumentu Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie), m.in.:
Równość szans i niedyskryminacja
polegająca na zniesieniu nierówności oraz zwalczaniu wszelkich przejawów dyskryminacji, w tym m.in. ze względu na wiek, płeć, rasę i niepełnosprawność. Równość szans pojmowana jest nie tylko jako równość szans mężczyzn i kobiet, ale również jako jednakowy dostęp wszystkich osób do edukacji, informacji i zatrudnienia. Wsparcie osób defaworyzowanych w dostępie do rynku pracy, w zwiększaniu stopnia ich przygotowania zawodowego oraz poprawy zdolności do uzyskania zatrudnienia. Zwiększenie poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do podnoszenia i zdobywania nowych kwalifikacji.
Równouprawnienie płci – zasada równości szans kobiet i mężczyzn
polegająca na tworzeniu rozwiązań na rzecz równości szans, jak również na promowaniu równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy i zwalczaniu stereotypowego postrzegania ról kobiecych i męskich w życiu zawodowym i społecznym. Konieczność zwiększenia zatrudnienia kobiet i mężczyzn, w tym zwłaszcza kobiet, jako tej grupy, która jest defaworyzowana, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kobiet powracających na rynek pracy, które nie wróciły do zatrudnienia po urodzeniu dziecka.
Miejski Urząd Pracy w Płocku organizując miejsca stażu w ramach RPO WM 2014-2020 będzie preferował wnioski organizatorów deklarujących zatrudnienie z własnych środków (bez udziału środków Funduszu Pracy) na nieprzerwany okres co najmniej 90 dni kalendarzowych bezpośrednio po zakończeniu stażu na podstawie umowy o pracę w wymiarze nie niższym niż ½ etatu;
W przypadku niewywiązania się organizatora z deklarowanego zatrudnienia zostanie on zobowiązany do zwrotu wszystkich kosztów związanych z organizacją stażu, tj. wypłaconych stażyście stypendiów oraz składek na ubezpieczenia społeczne.
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie naboru wniosków:
Dział Instrumentów Rynku Pracy
pok. 209 /II piętro/
tel. (24) 367 18 38
Dane kontaktowe dla pracodawców w zakresie realizacji ofert stażowych:
Dział Pośrednictwa Pracy Sala Obsługi Interesantów /II piętro/ stanowiska 1-5 tel.
(24) 367 18 44 / (24) 367 18 48 / (24) 367 18 47